Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de 100% minim 6 saptamani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de 100% minim 6 saptamani

In Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 scrie ca :in cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.

In CCM din firma in care lucrez scrie: "in cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa pe o perioada de 3 luni, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul. Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii."
Salariul meu brut era de 8100RON. In cazul meu baza de calcul pentru concediul de sarcina si lauzie s-a plafonat la 12 salarii medii pe economie si a rezultat un salariu de aprox 4700RON.
Intrebarea mea este daca "salariul individual avut" din CCM se refera la salariul brut sau net.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Se refera la salariul brut pentru ca se adauga la celelalte drepturi salariale si apoi se impoziteaza.
Scuze, dar nu inteleg...nu am alte drepturi salariale si din cate stiu salariul pe perioada concediului de maternitate nu se impoziteaza conform COD FISCAl, art 42 de mai jos:
• COD FISCAL, ART. 42, Venituri neimpozabile
o Art. 42 - In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
 a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Va rog sa-mi spuneti concret, in cazul meu ce bani trebuie sa primesc; diferenta de la 4700 la 8100?

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Dl. tudorvaleriu v-a raspuns: "salariul individual avut" se refera la salariul brut nu la cel net.
Insa, salariul brut este compus din salariu de baza+sporuri, beneficii, etc. CCMUNN face referire la salariul de baza brut avut. Daca 8100 echivaleaza cu salariul de baza, fara sporuri, etc, atunci din 8100 se calculeaza.

Ce ma confuzeaza pe mine este alt aspect:
andromeda71 a scris:
Salariul meu brut era de 8100RON. In cazul meu baza de calcul pentru concediul de sarcina si lauzie s-a plafonat la 12 salarii medii pe economie si a rezultat un salariu de aprox 4700RON.
:O:O

Indemnizatia de maternitate se calculeaza 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical.
Salariul mediu brut pe economie in 2008 a fost de 1550 lei iar in 2009 a fost stabilit la 1693 lei. Inmultiti dvs cu 12 si vedeti daca discutam de o "plafonare" :-/
crimson, utilizator
andromeda71 a scris:

Va rog sa-mi spuneti concret, in cazul meu ce bani trebuie sa primesc; diferenta de la 4700 la 8100?

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Potrivit CCM la nivel de unitate, veti primi diferenta dintre salariul de baza 8100 lei si indemnizatia de maternitate 4700 lei pe o perioada de 3 luni.
In cazul in care firma refuza sa faca acest lucru (ei doresc sa realizeze compensatia pana la salariul net) unde ar trebui sa ma adresez, ce ar trebui sa fac?
Va multumesc mult,